Legionaires, Blue Jays, Blaze, Terriers, Rangers, Royals head south

oshawa.jpg

The Oshawa Legionaires 18U Elite team head to Florida for spring training March 29-to-April 8 to prepare for their 2018 season. 

The team, coached by Ken Babcock, will be training and competing at the Coastal Florida Sports Park Complex (former Cocoa Expo Baseball Complex) in Cocoa, Fla, 

Meanwhilee, they are not the only team who will be checking in with customs officials.

The Ontario Blue Jays will head to historic Dodgertown in Vero Beach this spring. The motto at the former home of the Los Angeles Dodgers was: “If it is not moving ... paint it blue.”

The Jays are taking four teams south. The Ontario Blue Jays teams are coached by Mike Siena, Mike Steed, Taylor Bratton and Dino Roumel.

Teams headed south include the Ontario Terriers, the Etobicoke Rangers and the Brampton Royals to Florida, the Langley Blaze to Arizona and the Oshawa Legionnaires are taking four teams to Cuba.

The Terriers and coaches Dean Dicenzo, Scott VandeValk, Rick Johnston, John Milton and Greg O'Halloran are taking four teaams to St. Petersburgh.

Meanwhile, Denny Berni and his staff, which includes former Langley Blaze coach George Halim, is taking three teams -- the Etobicoke Rangers 16U, 17U and 18U -- south for spring training next month.

The Rangers are going to Fort Pierce, Fla. for sun, fun and hopefully zero sore arms.

The Royals under coach Frank Fascia, are taking one team to Florida this year at the 16U age grouping. Brampton is headed to St. Petersburg, playing its gaames at Baseball City which used to be known as the Walter Fuller Complex.

The Blaze are headed south to the spring training homes and some Junior Colleges campuses.

Besides the customary  trips to major-league camps, Doug Mathieson and Jamie Bodaly's Blaze will also play the Seattle Marriners March 25 in the first annual Wayne Norton Memorial Game. Norton, the legendary Mariners scout, passed away earlier this year.

OSHAWA LEGIONAIRES 18U
Coastal Florida Sports Park Complex
(At Cocoa, Fla.)

Friday, March 30
3PM Arrive Cocoa, Florida
4-6PM Practice & BP Oshawa 18U @ CFLSP Field #4  
      
Saturday, March 31        
9AM-7PM Central Florida 18U Spring Showdown Tournament @CFLSP Complex
*Schedule announced March 27th  Guaranteed 3 games.

Sunday, April 1
9AM-6PM Central Florida 18U Spring Showdown Tournament @CFLSP Complex

Monday, April 2
9AM-11AM Practice & BP Oshawa 18U @ CFLSP Field #2  
1PM-5PM Trip to nearby Cocoa Beach for some beach fun & sun!

Tuesday, April 3
9AM-11AM Practice & BP Oshawa 18U @ CFLSP Field #5  
3PM Oshawa 18U vs Oshawa 17U @ CFLSP Main Stadium
7PM Oshawa 18U vs CES Academy, FL @ CFLSP Main Stadium

Wednesday, April 4
Off Day – Team Trip to Universal Studios Orlando – Volcano Bay

Thursday, April 5
9AM-11AM Practice & BP Oshawa 18U @ CFLSP Field #4  
1PM Alligator and wildlife sightseeing Air Boat Tour
5PM Oshawa 18U vs Conrad Academy, FL @ CFLSP Main Stadium

Friday, April 6
9AM-11AM Practice & BP Oshawa 18U @ CFLSP Field #3  
12:30PM Oshawa 18U vs Cross Lanes, WV @ CFLSP Main Stadium
2:30PM Oshawa 18U vs Madison Southern, KY @ CFLSP Main Stadium

Saturday, April 7
9AM Depart for home.

Oshawa 16U
(To Cuba)

Friday, March 30
8am Departure for Cardenas City for Practice 1 and Scrimmage

Saturday
8am Departure for Practice 2 and Game 1

Following game orientation tour of Varadero

Sunday
8am Departure for Practice 3 and Game 2

Following the game Legionaires take the Cuban team for lunch and swimming

Monday, April 2

8am Departure for Practice 4 and Game 3
 
Tuesday, April 3
8am Departure for Practice 5 and Game 4
 
Wednesday, April 4
Day trip to Havana.   

ONTARIO BLUE JAYS
SATURDAY, MARCH 10TH
1PM – 3PM: OBJ PRACTICES FIELD 2/3/5

Sunday March 11
1 PM Dodgertown Field 1: OBJ Steed 17U vs. Williston Northampton Brownlee (2019 Uncommitted)
4 PM Lawnwood Park 1:  OBJ Roumel 18U vs. Etobicoke Rangers – Hill (2018 Uncommitted) (3), Hammond (3), Bowles (1)
7:30 PM Dodgertown Field 1: OBJ Roumel 18U vs. Abbottsford Cardinals Storm (2019 Uncommitted) (3/4), Morgan (2018 Uncommitted)(3)
8 PM Lawnwood Park 1: OBJ Steed 17U vs. Trinity School Barta (2019 Uncommitted)

Monday March 12
1 PM Dodgertown Stadium: OBJ Roumel 18U vs. ABC  Chenier (2018 Uncommitted) (3), Stamatopoulos (3), Bowles (1)
1 PM Dodgertown Field 6: OBJ Steed 17U vs. Abbotsford Cardinals - Barry (2019 Uncommitted) (4), Lev (2019 Uncommitted)(3)
4 PM Dodgertown Stadiium: OBJ Roumel 18U vs. ABC – Dominguez (4), Evans (2018 Uncommitted)(3)
4 PM Dodgertown Field 6: OBJ Steed vs. Abbotsford Cardinals – Fraser (2019 Uncommitted)(4), Tyler (3)

Tuesday March 13
1 PM Dodgertown Stadium: OBJ Steed 17U vs. St. James School – Bradt (2020 Uncommitted)
1 PM Dodgertown Field 1: OBJ Roumel 18U vs. Gettysburg College JV – J.Kush (4), Kinal (2020 Uncommitted)(3)
4 PM Dodgertown Field 2: OBJ Steed 17U vs. Choate School – W. Potter (2019 Uncommitted)

Thursday March 15
10 AM Dodgertown Stadium: OBJ Roumel 18U vs. Lafleche College – Morgan (2018 Uncommitted)(4), Storm (2019 Uncommitted) (3), Bowles (1)
1 PM Dodgertown Stadium: OBJ Roumel 18U vs. Lafleche College – Hill (2018 Uncommitted)(4), Hammond (3)
4 PM Dodgertown Stadium: OBJ Steed 17U vs. Loomis Chaffee School – Barta (2019 Uncommitted)
7 PM Dodgertown Field 2: OBJ Steed 17U vs. Abbotsford Cardinals – Brownlee (2019 Uncommitted)

Friday March 16
1 PM Dodgertown Field 2: OBJ Roumel 18U vs. South Florida Stars – Stamatopoulos (4), Chenier (2018 Uncommitted)(3)
4 PM Dodgertown Field 2: OBJ Roumel 18U vs. South Florida Stars – Evans (2018 Uncommitted) (3), Dominguez (3), Bowles (1)
4 PM Dodgertown Field 1: OBJ Steed 17U vs. Lafleche College – Tyler
7 PM Dodgertown Field 1: OBJ Steed 17U vs. TBA – Lev (2018 Uncommitted)

Saturday March 17
9 AM Dodgertown Field 1: OBJ Roumel 18U vs. St. Louis University HS – Kinal (2020 Uncommitted)(3), J. Kush (3), Bowles (1)
9 AM Dodgertown Field 2: OBJ Steed 17U vs. DeSmet Jesuit HS – Bradt (2020 Uncommitted)

 DANIEL MARTIN, BACKGROUND AND LHP COLBY RING.of the Langley Blaze.

DANIEL MARTIN, BACKGROUND AND LHP COLBY RING.of the Langley Blaze.

Langley Blaze in Arizona
March 21, Noon _ vs. Yavapai Junior College
3 PM _ vs. Yavapai Junior College

March 22, 1 PM _ vs. Texas Rangers, Surprise Complex

March 23, 10 AM _ vs. Chicago Cubs, Mesa Complex
3 PM _ Western Arizona Juco, Highley High School

March 24 11 AM _ Practice
6:30 _ Attend Seattle Mariners at Chicago Cubs game, Peoria Stadium

March 25 9AM _ vs. Cincinnati Reds, Goodyear Complex
1 PM _ vs. Seattle Mariners in first annual Wayne Norton Memorial game, Peoria Complex

March 26th 9:30 AM _ vs. Kansas City Royals, Surprise Complex
1 PM vs. Cleveland Indians, Goodyear Complex

March  27th 9 AM _ vs. Cincinnati Reds, Goodyear Complex
11:30 AM _ vs. Heritage HS, Papago Complex

March 28th 9 AM _ vs. San Diego Padres, Peoria Complex
2 PM _ vs. Central Arizona Vaqueros, Central Arizona
4:30 PM _ vs. Central Arizona Vaqueros, Central Arizona

March 29th 9 AM _ vs. Arizona Diamondbacks, Salt River Complex
3 PM _ vs. Gateway Juco, Gene Autry Complex

March 30 9 AM _ vs. Cincinnati Reds, Goodyear Complex. 

 Coaches Rick Johnston, left, and Johh Milton pass on tips.

Coaches Rick Johnston, left, and Johh Milton pass on tips.


Ontario Terriers

Thursday March 8        
9-11AM Practice Terriers 17U & 18U Baseball City Field 5
9-11AM Practice Terriers 16U Baseball City Field 2
10-12PM Practice Terriers 15U Baseball City Field 1
12:15-2:30PM Practice Terriers 17U & 18U Baseball City Field 5
12:15-2:30PM Practice Terriers 16U Baseball City Field 2
2:45-4:45PM Practice Terriers 15U Baseball City Field 5
        
Friday March 9        
9-11AM Terriers 18U Practice Baseball City Field #1
1-3:15PM Terriers 18U vs Faith Baptist Varsity Baseball City Field #1
1-3:15PM Terriers 15U vs Faith Baptist JV Baseball City Field #3
1-3:00PM Terriers 16U Practice Baseball City Field #5
1-3PM Terriers 17U Practice Baseball City Field #4
4-6:15PM Terriers 17U vs Faith Baptist Varsity Baseball City Field #1
4-6:15PM Terriers 16U vs Faith Baptist JV Baseball City Field #3
4-6PM Practice Terriers 15U Baseball City Field #5
        
Saturday March 10        
9-11:15AM Terriers 16U vs Gatineau Baseball City Field #2
9-11:15AM Terriers 17U vs Faith Baptist Varsity Baseball City Field #4
12-5PM Terriers 18U vs University of Tampa JV (DH) Baseball City Field #1
12:15PM Terriers 15U vs Gatineau Baseball City Field #2
3-5:15PM Terriers 15U vs Mustangs Baseball Baseball City Field #2
3-5:15PM Terriers 16U vs Tampa Elite Baseball City Field #4
4-6:15PM Terriers 17U vs JOBA Academy Baseball City Field #5
        
Sunday March 11        
9-11AM Practice Terriers 17U Baseball City Field #2
9-11:00AM Practice Terriers 16U Baseball City Field #3
Noon-2:15PM Terriers 17U vs Prairie State College Baseball City Field #1
3-5:15PM Terriers 18U vs Prairie State College Baseball City Field #1
3-5:15PM Terriers 15U vs Caveman Baseball Baseball City Field #2
3-5:15PM Terriers 16U vs JOBA Academy Baseball City Field #3
        
Monday March 12        
10-1:00PM Terriers Scout Day Baseball City Field #5
4-6:15PM Terriers 15U vs St. Pete Bandits Baseball City Field #5
        
Tuesday March 13        
9-11:00AM Practice Terriers 15U Campbell Park (601 14th St. S., St. Pete’s)
Noon-2:15PM Terriers 18U vs Prairie State College Baseball City Field #1
Noon-2PM Practice Terriers 16U Baseball City Field #2
Noon-2PM Practice Terriers 17U Baseball City Mini-Field
3-5:15PM Terriers 17U vs Prairie State College Baseball City Field #1
4-6:15PM Terriers 15U vs Seminole Storm    Baseball City Field #2
4-6:15PM Terriers 16U vs Big Red Baseball    Baseball City Field #3
        
Wednesday March 14        
Noon-2PM    Practice Terriers 16U    Baseball City Field #3
Noon-2PM    Practice Terriers 17U    Baseball City Field #4
1-3:15PM    Terriers 18U vs Super Stars Baseball    Baseball City Field #1
4-6:15PM    Terriers 17U vs Super Stars Baseball     Baseball City Field #1
4-6:15PM    Terriers 16U vs Caveman Baseball    Baseball City Field #5
4-6:15PM    Terriers 15U vs Big Red Baseball    Baseball City Field #4

etobicoke.jpg

ETOBICOKE RANGERS 16U
(Schedule as of Jan. 24, 2018

At Fort Pierce, Fla.
All are seven-inning games.  
Schedule is subject to change.

Saturday, March 10 Arrive at camp.
F4    Practice, 6:30 – 8:30 PM (Share field with 17U)

Sunday, March 11 LP 4    Game vs. Ontario Reds, 9:30 AM, DH

Monday, March 12 Practice, 12 – 2 PM (Batting Cages/Infield)
LP 2 Game vs. Gunnery School, 7 PM

Tuesday, March 13 LP 3 Practice, 12:30 – 2:30 PM
F4 Game vs. Ottawa Knights 16U, 7:30 PM

Wednesday, March 14    Off Day.
Thursday, March 15    LP 4    Game vs. Dexter School, 12 PM
F3    Game vs. Ottawa Knights 16U, 7:30 PM

Friday, March 16 LP 2    Game vs. Phillips Academy, 12:30 PM

Saturday, March 17        Depart.


ETOBICOKE RANGERS 17U
Saturday, March 10 Arrive at camp.
F4    Practice, 6:30 – 8:30 PM (Share field with 16U)

Sunday, March 11 F5    Game vs. Trinity School, 9:30 AM
Practice, 12:30 – 2:30 PM (Batting Cages/Infield)

Monday, March 12 F6    Game vs. Morris Catholic High School, 8:30 AM
F6    Practice, 5:30 – 7:30 PM

Tuesday, March 13 LP 2 Practice, 12:30 – 2:30 PM
F2 Game vs. Lawrenceville School, 5:30 PM

Wednesday, March 14 Off Day.

Thursday, March 15 SP    Practice, 9 – 11 AM
Practice, 3-5 PM (Batting Cages/Infield)

Friday, March 16 F6    Game vs. St. Ann’s School, 9 AM
LP 4 Game vs. Ontario Blue Jays 17U, 3 PM

Saturday, March 17 Depart.

ETOBICOKE RANGERS  - 18U

Saturday, March 10 Arrive at camp.
Practice, 6 – 8 PM

Sunday, March 11 LP 1 Practice, 10 AM – 12 PM
F1 Game vs. Ontario Blue Jays 17U, 5 PM

Monday, March 12 F4 Game vs. University of Northwestern, 9 AM
F6 Practice, 3:30 – 5:30 PM

Tuesday, March 13 F6 Game vs. Ottawa Knights 18U, 1:30 PM

Wednesday, March 14 Off Day.

Thursday, March 15 F3 Game vs. Western Connecticut State University 9:30 AM
Practice, 12:30 – 2:30 PM (Batting Cages/Infield)

Friday, March 16 F5 Game vs. Ottawa Knights, 9 AM
F2    Game vs. Salisbury School, 4:30 PM

Saturday, March 17 Depart.
 

brampton royals blue.png

Brampton Royals

At St. Petersburg, Fla.

Sat. 3/10

12p Game v. Faith Baptist “B” (GA) at Baseball City, Field #3

3p Game v. St. Pete Bandits (FL) at Baseball City, Field #3


Sun. 3/11

12p Games (DOUBLEHEADER) v. CW Gators (FL) at Baseball City, Field #4


Mon. 3/12
9a Game (9 Inning or 3 hours) v. Gatineau (Que.) at Baseball City, Field #4

Tues. 3/13

4p Game v. Big Red Baseball (FL) at Baseball City, Field #4


Wed. 3/14

7p Game v. JOBA Academy (FL) at Lake Vista Complex, Field #2